Да би се указало на заштиту и значај језичке разноликости и културе, Организација за образовање, науку и културу при УН, 21. фебруар прогласила је Међународним даном матерњег језика. Данас се у свијету говори око 7000 различитих језика, а сваком је неки језик од ових језика матерњи.
Матерњи језик је дио културног идентитета сваког народа, тачка препознавања различитости, али и толеранције и разумијевања. То је језик који људи најприје науче. Њега усвајамо природно у средини у којој одрастамо без посебне обуке.
Да би доприњела настојању да се очува наш језик, Народна библиотека „Бранко Ћопић“ као установа која организује сва важнија културна дешавања у нашем граду, већ традиционално у сарадњи са ученицима и професорима основних и средње школе у Броду организује пригодну манифестацију на тему очувања нашег матерњег језика, рекла је Љиљана Марјановић, директорица ове установе.
Вече је отпочело „Повељом Стефана Немање“, коју је читао ученик ОШ „ Лијешће“ Горан Пејчић, а у наставку вечери о значају очувања српског језика и ћириличног писма говорили су ученици ове школе. Посебан печат на публику оставили су наступи оних најмлађих, Николе Даниловића и Исидоре Черек. Стихове је говорила и Теодора Топић, а присутној публици пјевала је и Емилија Алексић.
Ученици ОШ „Свети Сава“ рецитовали су пјесме на пригодну тему, а Ела Насуп говорила је о старим ријечима које треба вратити у употребу, а наступ ученика ОШ „Свети Сава“ употпунила је и ученица деветог разреда ове школе, Ивона Ивановић, која је извела двије музичке нумере на виолини.
На самом крају вечери посвећене очувању матерњег језика говориле су и ученице СШЦ „Никола Тесла“ које су свјесне проблема скренуле пажњу на како кажу „ошишану латиницу“. Наиме, млади су итекако свјесни чињенице да кориштењем латинице приликом писања порука на једној од платформи попут вибера или воцапа, свјесно шишају слова нашег језика, па су тако како је рекла Душанка Станојевић, наша слова ш,ж,ч,ћ и сл. остала без својих квачица.
Зато свој матерњи језик требамо вољети и чувати, а све што нам преостаје јесте да се надамо да је наша младост свјесна тога, рекла је Бојана Шашлић, професор српског језика и књижевности и библиотекар у ОШ „Свети Сава“.
Давно је Вук Стефановић Караџић рекао да је језик хранитељ народа и да све док живи језик, док га љубимо, њиме говоримо и пишемо, дотле живимо као народ. Ове ријечи данас снажно одјекују, а на њихову важност нашу омладину требамо подсјећати сваког дана, а не само 21. фебруара, јер иако се у свијету тренутно говори око 7000 различитих језика, према прогнозама лингвиста до краја 21 вијека половина језика ће одумријети.
В.Г.